1 – Phonegap ile hybrit uygulama geliştirme

Phonegap nedir ?
Phonegap kısaca size ; bütün platformlarda çalışacak olan bir uygulamayı , her platform için ayrı ayrı kod yazma zahmetinden kurtarır . HTML5 , JAVASCRİPT , CSS3 Kullanarak kodu tek seferde yazıp , uygulamanızı bütün platformlar için derleyebilirsiniz ve böylece zaman ve maliyeti en az indirmiş olursunuz . Phonegap eskiden cordova olarak bilinirdi . Adobe satın aldıkdan sonra phonegap adı ile piyasaya sürüldü .

Phonegap nasıl kurulur ?
Phonegap’ı kullanmamız için öncelikle node.js ye ihtiyacımız var . nodejs.org adresinden indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

Kurulumda anlatacak pek birşey yok . İndirin çift tıklayın Next Next diyerek kurulumu tamamlayın .

Sonrasında phonegap freamwork’ü bilgisayarımıza dahil etmemiz gerek . Bunun için cmd yi açarak komut satırına

npm install -g phonegap

yazarak biraz uzun bir kurulum işlemini başlatmış oluyoruz . Kurulum bilttikten sonra projeyi açacağınız dosyaya komut istemi(cmd)den giriyoruz ben D diskinde project isimli bir klasorü kullanıyorum . Bunun için sırasıyla cmd ye
d:
cd project
phonegap create ilkprojem

yazarak projemizi oluşturuyoruz . D diskinde project klasörünün altında ilkprojem isimli bir klasör oluştu ve içinde proje dosyalarımız var . Şimdi projemizin ilk halini görmek için Cmd ye aşağıdakileri sırasıyla yazıyoruz .

cd my-app
phonegap serve

yazarak uygulamayı başlatıyoruz.
Cmd ekranında listening on 192.168.56.1:3000 gibi bir ip adresi verecek burayı tarayıcıya yazarak uygulamamızın ilk halini görebilirsiniz .